Sastojci koje ne bi trebalo da koristite u trudnoći

07/06/2023

Korana Marović

Sastojci koje ne bi trebalo da koristite u trudnoći

Trudnoća je predivno i ispunjavajuće vreme. Ali istovremeno je izrazito zbunjujuće i novo za vas. Promene hormona koje se odražavaju u našem ponašanju, promeni težine, mogu se odraziti i na našoj kozi. Više niste sigurni jesu li proizvodi koje ste dosad koristili još uvek prikladni za vašu kožu ili predstavljaju opasnost vašem detetu. Sastojci koji se na prvi pogled čine svakodnevnim ili skroz benignim, mogu biti apsolutna suprotnost. Pre korišćenja proizvoda posavetujte se sa svojim dermatologom, a u nastavku pročitajte koje sastojke je bolje izbegavati.

KOZMETIČKI SASTOJCI KOJE TREBA IZBEGAVATI TOKOM TRUDNOĆE

1. Retinoidi - retinol i njegovi derivati su spojevi iz grupe retinoida, koji spadaju u grupu vitamina A. Vitamin A prirodno je prisutan u hrani i važan je za pravilno razvijanje fetusa, no prekomerna količina je reprotoksična, odnosno ima štetan učinak na plod. Retinoidi se mogu pronaći u lekovima i proizvodima za negu kože (s funkcijama protiv starenja ili akni) te imaju dokazani negativan učinak na razvoj ploda. Tokom trudnoće obavezno prestanite koristiti retinoide, a nemojte ih koristiti niti ako ubrzo planirate da zatrudnite. Dobra alternativa? Bakuchiol je prirodna alternativa retinoidima sa sličnim pozitivnim učincima, a bez negativnih učinaka na plod. Bakuchiol se nalazi i u L'ADRIA Rejuvenating oil!

2. Salicilna kiselina – izbegavanje salicilne kiseline odnosno BHA tokom trudnoće preporučuje se iz istog razloga kao i izbegavanje aspirina, s obzirom da su ovi sastojci jako slične strukture. Salicilna kiselina nalazi se u eksfolijantima, a tokom trudnoće zamjenite je s drugim kiselinama kao što su mlečna, glikolna, mandelična, fitinska ili glukonolakton. Efekat neće biti sasvim isti kao kod korišćenja salicilne kiseline, ali će biti najbliži tome.

3. Kreme za sunčanje s hemijskim filterima – preporučuje se korišćenje krema s mineralnim UV filterima poput onih koje sadrže cinkov oksid ili titanijev dioksid. Štetnost nekih hemijskih filtera se još uvek istražuje i nije još sasvim dokazana, ali zašto ne izbeći rizik?

4. Ftalati i bisfenoli – često su skriveni u proizvodima za negu kože, najčešće zbog migriranja iz plastične ambalaže ili se nalaze u sastavu parfema u funkciji fiksativa ili rastvrača. Zato ih ne možete pronaći na popisu sastojaka, čak i ako su prisutni u proizvodu. Spadaju u grupu endokrinih disruptora, odnosno ometaju normalnu funkciju hormona, zbog čega ih je bolje zaobići tokom trudnoće. Možete ih izbeći korišćenjem staklene ambalaže te proizvoda bez sintetičkih mirisa.